A KLUBRÓL

MISKOLCI JUDO CLUB

Klubunk 2012-ben alakult, de régóta a judoban tevékenykedő edzőkből és jelenleg 80 fő körüli versenyzői létszámból áll. A versenyzők mellett még 170-180 fő 10 éven aluli kis judos vesz részt rendszeresen edzéseinken.


A versenyzők között találhatók különböző korosztályú válogatottak, Európa és világbajnoki indulók érmesek és többszörös országos bajnoki érmesek. Klubunk nyitott, tehát nemcsak a versenyzés iránt érdeklődőket látjuk szívesen, hanem kortól függetlenül azokat is akik a judo által biztosított széles mozgásskálájú technikákat szeretnék elsajátítani a saját kedvtelésükre.

Kedvet kaptál?

A JUDO TÖRTÉNETE

A JIU-JITSU továbbélése a Judo-ban

1882-ben Jigoro Kano a jiu-jitsuból kifejlesztette a judot, hogy ezzel egy biztonságos sportolási lehetőséget nyújtson a fiataloknak. Az alapító mester kivette a veszélyes technikákat és hozzáadta az eséstechnikát, ami a biztonságos földreérést segítette elő.

Judo - a gyerekek sportja

A JUDO létrejöttét az átalakuló Japán a Meidzsi-korszak intézkedéseinek köszönhetjük. A császár háttérbe szorította a szamuráj értékrendet, hogy teret engedjen a modernkori fejlődésnek és így biztosítsa Japán túlélését. Jigoro Kano elszomorodva látta, hogy az akkori császársági rendszer mennyire háttérbe szorítja a régi szamurájok harcművészeteit, melyek évszázadokon keresztül meghatározták Japán egész társadalmi és szellemi értékét.

A változások kedvezőtlen hatása megmutatkozott a társadalmon. A gyerekek nem sportoltak olyan kitartással, ami növelte volna fizikai erejüket és kitartásukat, ezért gyakran betegeskedtek, rosszul tanultak, nem tanulták meg tisztelni társaikat és szüleiket.

Jigoro Kano látta, hogy a régi japán szamurájok szellemében nem lehet tovább élni a modern Japánban, de kellenek olyan sportok, amelyekkel a gyerekek veszély nélkül kipróbálhatják erejüket és nagyon kemény fegyelemre nevelhetők. Japánban a jiu-jitsu több száz éves múltra visszatekintő harci művészet volt. A régi szamurájok teljes harctechnikai anyagát tartalmazta a dobásoktól a kardkezelési eljárásokig és mindenre kiképezte a harcosokat.

Jigoro Kanonak szerencséje volt, mert az akkor még élő legnagyobb mesterektől, pl. Fukuda Hachinosuketól, Ishuze Mosamototól és Likubo Koheitől tanulhatott. Amikor megalkotta rendszerét, amit „judo”-nak („lágy út”-nak) nevezett el, elhagyta belőle a testi épségre veszélyes technikákat és sportolásra alkalmassá tette, így adta azt át a gyerekeknek és felnőtteknek.